→ LAMİNAT TUTKALI:

Laminat tutkalı,dekoratif plastik laminatların tahtaya ve metale yapıştırılmasında, fabrikasyon mutfak ve banyoların tezgahlarını,store fikstürlerini, tabanca ile uygulanabilen,ısıya dayanıklı bir kontak yapıştırıcıdır.Laminat tutkalı kaplama makinaları ile uygulanabilir ve postforming işlemi için idealdir.

→ HOTMELT TUTKAL:

Kenarlarının ön kaplaması ve yapıştırılması için kullanılan granül şeklinde, sentetik reçine yapıştırıcısıdır. Kenar Yapıştırma Makinelerinde en yaygın kullanılan tutkal türüdür.

→ TEMİZLEME SOLÜSYONU:

Makinenin ilk haznesinde kullanılır. Kenar bant yapılan tarafın alt ve üst kısmına uygulanır.Tutkalın mobilya parçasına yapışmasını ve dışarı taşmasını önler.

→ PARLATMA SOLÜSYONU:

Makinenin çıkış haznesinde kullanılır. Yapıştırma işlemi tamamlanan kenar banta makinadan çıkmadan önce uygulanır. Bitmiş banta parlaklık kazandırır.

→ STANDART LAMİNAT:

Postforming ihtiyacı olmayan, düz alanların kaplamasında kullanılan standart laminattır.Postforming laminata göre daha ekonomik olan standart laminat, başta kapı yüzeyleri olmak üzere, çeşitli alanlarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

→ POSTFORMİNG LAMİNAT:

Plastik hale getirilmiş phenolic reçine ile emprenye edilmiş kraft kağıdı ve özel melamin reçinesi ile emprenye edilmiş dekoratif kağıtlardan oluşur. Postforming Laminatın özelliği, kullanılan teknik ve istenen radyusun özelliklerine göre konkav ve konveks olarak kıvrılması ve şekil verilebilmesidir.

→ HPL :

Standart veya postforming özellikte, 0,50 mm ile 1,20 mm arası kalınlıklarda, çeşitli ebatlarda plaka seçenekleri ve farklı yüzeylerde üretilebilen dekoratif laminatlardır. Farklı özellikteki kağıtların emprenye işlemlerinden sonra ısı ve basınç altında üretilir.

→ CPL :

Emprenye işlemleri tamamlanmış kağıtların silindirler ile preslenerek ısı ve basınç ile hareketli bir şekilde üretilmesiyle meydana gelmektedir. 0,40 mm ile 1,00 mm kalınlıklar arasında, postforming özellikte, istenilen uzunlukta plaka veya rulo seklinde üretilmektedir.

→ KOMPAKT LAMİNAT:

HPL üretim tekniği ile üretilen, kraft kağıdı miktarı artırılarak kalınlığı belirlenen kompakt laminat panellerdir.

→ MDF (Medium Density Fiberboard):

Orta sertlikte bir levha olup, termomekanik olarak odun veya diğer selülozik hammaddelerden elde edilen liflerin belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra ısı ile katılaşan bir tutkal ile tutkallanarak sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle oluşan homojen yapıda levhadır. MDF yapısı itibariyle her noktasının homojen yoğunlukta olması, standart boyutlarda elde edilebilmesi, freze işlemlerindeki mükemmelliği, yüzey ve kenarlardan uygulanan vidaları iyi tutması nedeniyle tercih edilmektedir.

→ HDF (High Density Fibreboard):

Odun elyafından üretilmiş ahşap malzeme levhasıdır. Bunların çok homojen bir yapısı ve kapalı yüzeyleri vardır. Bu nedenle HDF-levhalar direkt astarlanabilir, basılabilir, kaplanabilir ve hatta cilalanabilirler. Kontrplaklar ve hatta MDF-levhalar ile karşılaştırıldığında, bunlarda daha yüksek yoğunluk bulunmaktadır ve böylece de daha iyi bükme ve çapraz çekme dayanıklılığı vardır. Şişme etkisi hususunda da kontraplaklardan daha üstündürler. MDF levhalara çok benzemektedirler.

→ SUNTA:

Odun talaşının belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak preslenmesi sonucu elde edilen levhadır. Suya ve yanmaya karşı dayanımı yoktur. Vasıfsız, ince çaplı odunların hammadde olarak kullanıldığı, birinci sınıf keresteye alternatif olarak üretilen ahşap plakadır. Odunlar, yongalama makinelerinde küçük parçalara bölünür. Kurutma fırınında belli bir nem oranına indirilir ve eleme işleminden sonra, tutkalla karıştırılır. Isı ve basınç altında preslenen malzeme, tutkalın reaksiyona girmesi ile, ‘masif’ bir malzeme haline gelir. Daha sonra zımparalanan levhalar, bekletildikten sonra, tüketime sunulur.

→ SUNTALAM:

Sunta levha üzerine, teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez hale gelen dekor kağıdının kaplanmasıyla elde edilir.

→ KENARBANDI:

Suntayla birebir eşleşen düz renkli , doğal bir görünüm sağlayan ahşap dekorlu ve modern vurgular yaratan fantazi dekor alternatifleriyle sunta ve yüzeyle uyumlu kenarbantlarıdır.

→ ABS:

Çarpma dayanıklılığı fazla olan, mekanik ve termik olarak dayanıklı, çok olumlu ekolojik dengelere sahip bir banttır.

→ PVC:

PVC günümüzde en tanınmış ve en yaygın plastic bant şeklidir.

→ MELAMİN KENARBANDI:

Melamin önce emprenye edilmiş sonra da lak sürülmüş özel bir kağıttır. Emprenye kağıdın reçineyle emilmesi ve lakla kaplanması prosesidir. Bu proseslerden sonra, kağıt sertlik ve dayanıklılık kazanır. Kısacası, melamin darbelere, çizilmeye ve aşınmaya karşı son derece dayanıklı bir yüzey kaplamadır. Aynı zamanda esnekliği ile döner köşeler için de uygundur.

→ SOFT MELAMİN KENARBANDI:

Standart melamin kenarbantlarından farklı olarak soft melamin kenar bantları yüksek açılı bölgelerde ve düşük radüslü dönüşlerde uygulanmaktadır.

→ TUTKALLI MELAMİN KENAR BANDI:

Ütü veya sıcak hava üfleyicisi ile kolayca uygulaması yapılan tutkallı bantlar, ufak çaplı mobilya üretimlerinde son kullanıcıya pratik bir çözüm sunarlar. Soft Kenar uygulamarındaki kullanım kolaylığı ve verimliliği, bu bantı kullanım olarak diğer bantlardan ayırmaktadır. Tutkallı Kenarbantları, kullanılan güçlü tutkallar sayesinde uygulama esnasında ve uygulamadan sonra sorunsuz bir yapışma ve pratik uygulama kolaylıkları sağlamaktadır. Bantlar güneş ışığına dayanıklıdır ve çizilme/darbe mukavemetleri de yüksektir.